عضویت در اعلانات

می‌خواهید از آخرین اعلانات و تخفیف ها آگاه شوید؟

prompt icon

حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟

1401/07/09

 

ما سعی می کنیم در مقاله حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟ اطلاعاتی در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال و بیت کوین برای شما ارائه کنیم و به بررسی نظرات مراجع تقلید در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال بپردازیم تا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشین.

بهتره بدونین ارز دیجیتال شکل مجازی و اینترنتی پول های واقعی هست که فقط در فضای مجازی مورد استفاده و معامله قرار می گیرن. ارزهای دیجیتال شباهت زیادی با پول های واقعی دارن، ولی در کنار این شباهت ها تفاوت هایی نیز در این میان دیده میشه که باعث منحصر به فرد شدن ارزهای دیجیتال میشه. همچنین افراد میتونن با سرمایه گذاری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال سود زیادی به دست بیارن.

مقاله پیشنهادی: ارز دیجیتال چیست؟

حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟

با توجه به ناشناخته بودن ارزهای دیجیتال یکی از پرسش هایی که همیشه ذهن معامله گران و سرمایه گذاران رو به خودش مشغول کرده این هست که حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟ ما می تونیم در پاسخ به این سوال بگیم که حکم شرعی ارز دیجیتال مانند بیت کوین بر اساس اصول چهارگانه معاملات مورد بررسی قرار می گیره.

بر اساس این اصول وجود یا عدم وجود (ضرر غرر اکل مال به باطل ربا) هست که در ارتباط با رمز ارزهای دیجیتال حکم غرر هست که آیت اله لنکرانی به اون اشاره کرده. بهتره بدونین در این مبحث مسئله مال به باطل مورد پژوهش و بررسی قرار می گیره.

حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟

بهتره بدونین یکی از مهم ترین اشکالاتی که برای ارزهای دیجیتال مطرح میشه و پیروان اهل سنت اون رو مورد توجه قرار میدن، مربوط به بحث قمار در استخراج ارز دیجیتال هست. به همین دلیل که استخراج کننده ها در هر لحظه نمیدونن که در مقابل منابع مصرفی جایزه بلاک رو دریافت خواهند کرد یا خیر این موضوع به عنوان یه مسئله و به شکل یه احتمال باقی مونده.

قاعده بدون ضرر در اسلام از فقه فردی به صورت اولی به فقه حکومتی وارد میشه که نشون دهنده این موضوع هست که در طرف یا طرفین در هیچ معامله ای نباید از سمت معامله متضرر بشن که این موضوع قابلیت تعمیم به سطح حکومتی و اقتصاد رو نیز داره.

با این تفاسیر قیمت یه ارز دیجیتال مانند بیت کوین و سایر رمز ارزها بهتر از هر کالای دیگه ای در سطح دنیا به وسیله عرضه و تقاضا کنترل میشن. به این ترتیب، در سطح فردی ضرری متوجه شخص نمیشه، چون افراد از قیمت مطلع هستن و میتونن به موقع ارزهای دیجیتال خودشون رو بفروشن. در غیر این صورت شرط غرر در معامله برقرار میشه که باید بهش توجه داشت.

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

نظرات مراجع تقلید در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال:

جالب اینجاست که بدونین در حالت کلی نظرات مراجع مختلف رو در ارتباط با حکم شرعی ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی رو می تونیم به 3 دسته مختلف تقسیم کنیم.

حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟

برخی از افراد هیچ نظری ندارن و دو دسته دیگه مخالف یا موافق هستن. برخی از موافقان یا مخالفان نظرات خودشون رو بدون دلیل یا با دلیل ذکر می کنند. نکته مهمی که در این زمینه وجود داره این هست که باید بنا بر تفکیک حوزه و با توجه به کارکردهای ارزهای دیجیتال نسبت به ارائه حکم های شرعی که در مورد اونها وجود داره اقدام کنین.

  •  یکی از نظرات مراجع تقلید در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال این هست که بر اساس نظر آیت الله مکارم شیرازی حکم برای ارزهای دیجیتال به دلیل ابهامات زیادی که در این زمینه وجود داره دارای اشکال هست.
  •  یکی دیگه از نظرات مراجع تقلید در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال این هست که آیت الله نوری همدانی به صراحت اظهار داشته که وارد شدن به این معاملات دارای اشکال هست.
  •  یکی دیگه از نظرات مراجع تقلید در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال این هست که آیت الله هاشمی شاهرودی اظهار داشته که با توجه به ابهاماتی که در مورد این نوع معاملات داره، استفاده از این پول مورد قبول نیست.

مقاله پیشنهادی: مقایسه ارز فیات با ارز دیجیتال

جمع بندی و نتیجه:

ما سعی می کنیم در مقاله حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟ اطلاعاتی در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال و بیت کوین برای شما ارائه کنیم و به بررسی نظرات مراجع تقلید در مورد حکم شرعی ارزهای دیجیتال بپردازیم تا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشین.

همونطور که گفتیم، حکم شرعی ارز دیجیتال مانند بیت کوین بر اساس اصول چهارگانه معاملات مورد بررسی قرار می گیره و مراجع تقلید هر کدوم نظرات مختلفی رو در مورد ارزهای دیجیتال و انجام معاملات با استفاده از رمز ارزها ارائه می کنند.

دوره ارز دیجیتال


نظرات کاربران در مورد حکم شرعی ارز دیجیتال چیست؟
سوال امنیتی :2+56 = ?