عضویت در اعلانات

می‌خواهید از آخرین اعلانات و تخفیف ها آگاه شوید؟

prompt icon

تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟

1401/12/22

تفاوت بیت کوین و بلاک چین؛ آیا می دونستین که بیت کوین و بلاک چین یکی نیستن؟ اگه از این اصطلاحات به جای همدیگه استفاده می کردین، باید بدونین خیلی از افراد هم همین کار رو انجام میدن. احتمالا به این دلیل که بیت کوین و بلاک چین خیلی به هم مرتبط هستن. در حالی که بیت کوین و بلاک چین با هم تفاوت های زیادی دارن که باعث میشه تا هر کدوم از اون ها متمایز بشن.

از زمانی که بیت کوین ایجاد شد، حدود 13 سال می گذره. ایجاد و گسترش این ارز دیجیتال باعث شد تا خیلی از افراد با یه مفهوم جدید به اسم بلاک چین اشنا بشن. خیلی از کارشناسان باور دارن که آینده اقتصاد جهان تحت تاثیر ارزهای دیجیتال میشه. خیلی از افراد درباره تفاوت بیت کوین و بلاک چین سوالاتی دارن که باید به اون ها پاسخ درست داده بشه. شناخت درست نسبت به این دو مورد می تونه باعث افزایش آگاهی درباره فرصت های این حوزه بشه. به همین منظور ما سعی می کنیم در مقاله تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟ اطلاعاتی در مورد بیت کوین و بلاک چین به شما ارائه کنیم و به بررسی تفاوت های بیت کوین با بلاک چین بپردازیم اگر قصدتان خرید بیت کوین هست.

آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین

آشنایی با ارز دیجیتال بیت کوین

شاید این سوال واستون پیش اومده باشه که بیت کوین چیست؟ ما می تونیم در پاسخ به این سوال بگیم که بیت کوین نوعی رمزارز شناخته شده هست که به پادشاه ارزهای دیجیتال معروف هست. تقریبا همه رمزارزها بعد از بیت کوین شروع به رشد کردن. اگه شما بدونین که بیت کوین چیه، حتما از فرصت هایی که در اون وجود داره هم اطلاع پیدا می کنین. بیت کوین دارای محدودیت هست و فقط 21 میلیون واحد از اون در دنیا وجود داره. همین محدودیت باعث میشه تا قیمت بیت کوین به شکلی حفظ بشه. این رمزارز یه دارایی دیجیتال هست که قابلیت خرید و فروش داره.

بلاک چین بیت کوین در ساده ترین شکل نوعی پیاگاه داده یا دفتر کل هست که شامل رکوردهای تراکنش های بیت کوین هست. از اونجایی که این پایگاه داده در شبکه همتا به همتا توزیع شده و هیچ مولفه مرکزی نداره، شرکت کننده ها در شبکه قبل از ثبت اطلاعات باید در مورد اعتبار معاملات توافق کنند. این توافق نامه که به عنوان اجماع شناخته میشه از طریق فرایندی به اسم ماینینگ انجام میشه.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین در واقع به شبکه ای مجازی گفته میشه که در اون بلاک های مختلف به شکل زنجیر وار به هم متصل شدن. در داخل هر بلاک اطلاعات خاصی نگهداری میشه که انتقال داده ها در مواقع لزوم بین این بلاک ها صورت می گیره. مهم ترین مزیت شبکه بلاک چین، امنیت بسیار بالا و غیرمتمرکز بودن اون هست. در داخل شبکه بلاک چین انتقال های مالی به صورت فرد به فرد انجام میشه. در واقع تراکنش ها در هیچ سروری ثبت نمیشه و کسی هم به اون ها دسترسی نداره. ویژگی مثبت بلاک چین این هست که سرعت انتقال داده ها در اون خیلی زیاد هست. در چنین شرایطی ارزهای دیجیتال با سرعت و امنیت بالا بین کاربران شبکه جابجا میشن.

مقاله تکمیل کننده بحث: بلاک چین چیست؟

بررسی تفاوت بیت کوین با بلاک چین

بررسی تفاوت بیت کوین با بلاک چین

همونطور که گفتیم، خیلی از افراد فکر می کنند بیت کوین و بلاک چین هر دو یه مفهوم هستن و هیچ تفاوتی بین بیت کوین و بلاک چین وجود نداره. ولی این افراد کاملا در اشتباه هستن. این دو مفهوم با هم تفاوت هایی دارن که همین موضوع باعث میشه تا منحصر به فرد بشن. به همین منظور ما سعی می کنیم در این بخش از مقاله به بررسی تفاوت های بیت کوین با بلاک چین بپردازیم تا با این موارد آشنا بشین.

  • یکی از تفاوت های بیت کوین با بلاک چین این هست که بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده هست که از بلاک چین برای اهداف تمرکززدایی استفاده می کنه. در حالی که بلاک چین بخشی از بیت کوین محسوب میشه که تراکنش های انجام شده در بلاک چین ثبت میشن نه در بیت کوین!
  • یکی دیگه از تفاوت های بیت کوین با بلاک چین این هست که بلاک چین یه فناوری محسوب میشه که اطلاعات به صورت توزیع شده روی اون ذخیره میشن و بیت کوین نوعی رمزارز برای سرمایه گذاری شناخته میشه که افراد روی اون سرمایه گذاری می کنند.
  • یکی دیگه از تفاوت های بیت کوین با بلاک چین این هست که بلاک چین برای اولین بار در ارز بیت کوین استفاده شد و کاربرد بلاک چین غیر از ارزهای دیجیتال می تونه در سایر حوزه ها نیز باشه.
  • در حقیقت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مثل بیت کوین برای تایید تراکنش های خود به صورت غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین بهره میبرن.
  • بیت کوین به عنوان اولین و محبوب ترین رمزارز شناخته شده که از فناوری بلاک چین برای ثبت اطلاعات تراکنش های خودش به صورت غیرمتمرکز استفاده می کنه.

جمع بندی و نتیجه:

ما سعی کردیم در مقاله تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟ اطلاعاتی در مورد بیت کوین و بلاک چین به شما ارائه کنیم و به بررسی تفاوت های بیت کوین با بلاک چین بپردازیم. همونطور که گفتیم، بلاک چین نوعی فناوری ذخیره تراکنش ها بدون امکان تغییر و یا دستکاری اون هاست. این فناوری برای اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. دلیل اصلی استفاده ارزهای دیجیتال از بلاک چین، انجام تراکنش ها بدون نیاز به واسطه و یا سازمان مرکزی و حفظ امنیت و صحت تراکنش هاست.

دوره ارز دیجیتال


نظرات کاربران در مورد تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟
سوال امنیتی :6+40 = ?