عضویت در اعلانات

می‌خواهید از آخرین اعلانات و تخفیف ها آگاه شوید؟

prompt icon

تقاطع طلایی(Golden Cross) در تحلیل تکنیکال چیست؟

1401/12/24

تقاطع طلایی یا Golden Cross؛ نشون دهنده سیگنال صعودی در بازار! آیا چیزی در مورد این مفهوم شنیدین؟ اصلا می دونین تقاطع طلایی چیست؟ الگوی تقاطع طلایی چه چیزهایی رو به شما میگه؟ تفاوت بین تقاطع طلایی و تقاطع مرگ چیست؟ استفاده از الگوی تقاطع طلایی چه محدودیت هایی به همراه داره؟ به نظر شما تقاطع طلایی در تحلیل تکنیکال تا چه میزان ارزشمند هست؟ نحوه شکل گیری الگوی تقاطع طلایی چجوریه؟

استفاده از ازارهای کمکی می تونه به شما در تحلیل تکنیکال کمک زیادی کنه. یکی از این استراتژی ها تقاطع طلایی یا Golden Cross در مووینگ اوریج هست. میانگین های متحرک فرمول ساده ای دارن، این اندیکاتور رو باید خودتون تنظیم کنین، عددی که به اون وارد می کنین حاصل میانگین گرفتن از تعداد مشخصی از قیمت در کندل هاست. استفاده از تقاطع طلایی می تونه سودآوری معاملات شما رو افزایش بده. به همین منظور ما سعی می کنیم در مقاله تقاطع طلایی چیست؟ اطلاعاتی در مورد تقاطع طلایی یا Golden Cross در تحلیل تکنیکال به شما ارائه کنیم و به بررسی نشانه های الگوی تقاطع طلایی بپردازیم تا با این الگو آشنا بشین.

الگوی تقاطع طلایی چیست؟

الگوی تقاطع طلایی چیست؟

اگه در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشین، احتمالا اسم تقاطع طلایی یا Golden Cross رو شنیدین و خواستین تا اطلاعاتی در مورد این مفهوم به دست بیارین و شاید این سوال واستون پیش اومده باشه که الگوی تقاطع طلایی چیست؟ ما می تونیم در پاسخ به این سوال بگیم که هر زمان میانگین متحرک کوتاه مدت، میانگین متحرک بلند مدت رو به سمت بالا قطع کنه، تقاطع طلایی اتفاق می افته. این رویداد برای تریدرها دارای یه پیام هست که باید منتظر یه حرکت صعودی قوی برای دارایی های خود باشن. از اونجایی که شاخص هاص بلند مدت ارزش بیشتری دارن، تقاطع طلایی نشون دهنده یه بازار صعودی قریب الوقوع هست و با افزایش حجم معاملات تقویت میشه.

جالب اینجاست که بدونین تقاطع طلایی، سیگنال نقطه ورودی هست که به دلیل آسونی بیش از حد پیدا کردن اون، بیشتر سرمایه گذاران و تریدرها اون رو نادیده می گیرن و به دنبال روش های پیچیده برای کسب سود در بازار میرن. همچنین تقاطه طلایی یا Golden Cross که بهش سیگنال طلایی هم گفته میشه، از تقاطع دو اندیکاتور پرکاربرد در بازار شکل می گیره که فقط در طول دوره با همدیگه تفاوت داره. شما می تونین با شناسایی تقاطع طلایی در تحلیل تکنیکال، بهترین نقاط خرید ارزهای دیجیتال رو پیدا کنین و با انجام معامله در این نقاط سود به دست بیارین.

نکات کلیدی الگوی تقاطع طلایی

نکات کلیدی الگوی تقاطع طلایی

همونطور که گفتیم، تقاطع طلایی یه سیگنال صعودی در نمودارهای قیمتی هست که در اون یه میانگین متحرک نسبتا کوتاه مدت یه میانگین متحرک بلند مدت رو قطع کرده و از اون بالاتر میره. بنابراین، تقاطع طلایی یه الگوی شکست قیمت هست که شروع یه بازار گاوی رو اعلام می کنه. در زمان استفاده از الگوی تقاطع طلایی به نکات مختلفی توجه داشته باشین. به همین منظور ما سعی می کنیم در این بخش از مقاله به بررسی نکات کلیدی الگوی تقاطع طلایی بپردازیم تا با این موارد آشنایی داشته باشین.

  • یکی از نکات کلیدی الگوی تقاطع طلایی این هست که الگوی Golden Cross نوعی الگوی نموداری در تحلیل تکنیکال هست که پتانسیل افزایش قیمتی قابل توجه رو نشون میده.
  • در یه نمودار قیمتی، الگوی تقاطع طلایی زمان رخ میده که میانگین متحرک کوتاه مدت یه دارایی، میانگین متحرک بلند مدت اون رو قطع کرده و بالاتر بره.
  • یکی دیگه از نکات کلیدی الگوی تقاطع طلایی این هست که تقاطع طلایی رو میشه در تقابل با تقاطع مرگ قرار داد که نشون دهنده یه بازار خرسی قریب الوقوع هست.

بیشتر بخوانید: چرا باید تحلیل تکنیکال و فاندامنتال بلد باشیم؟

تقاطع طلایی به شما چه می گوید؟

تقاطع طلایی به شما چه می گوید؟

الگوی تقاطع طلایی سه مرحله داره. مرحله اول مستلزم این هست که یه روند نزولی در نهایت با کاهش فروش، تموم بشه. در مرحله دوم، میانگین متحرک کوتاه تر به سمت بالا حرکت کنه تا در متقاطعی با میانگین متحرک بزرگ تر، اون رو شکسته و تغییر روند رو شروع کنه. آخرین مرحله ادامه روند صعودی به دنبال افزایش قیمت هست. میانگین های متحرک در اصلاح قیمت برگشتی به عنوان سطوح حمایتی عمل می کنند تا زمانی که در روند نزولی همدیگه رو قطع کرده و در اون نقطه یه تقاطع مرگ به وجود بیاد.

رایج ترین میانگین های متحرک مورد استفاده، میانگین متحرک 50 دوره ای و 200 دوره ای هستن. دوره نشون دهنده یه افزایش زمان خاص هست. به طور کلی، دوره های زمانی بزرگتر شکست های قوی تری به وجود میارن. به عنوان مثال، افزایش میانگین متحرک روزانه 50 روزه از میانگین متحرک 200 روزه در شاخصی مثل S&P500 یکی از محبوب ترین سیگنال های بازار صعودی هست.

مقاله پیشنهادی: تاثیر مهارت تحلیل تکنیکال در ترید ارزهای دیجیتال

جمع بندی و نتیجه:

ما سعی کردیم در مقاله تقاطع طلایی چیست؟ اطلاعاتی در مورد تقاطع طلایی یا Golden Cross در تحلیل تکنیکال به شما ارائه کنیم و به بررسی نشانه های الگوی تقاطع طلایی بپردازیم تا با این الگو آشنا بشین. همونطور که گفتیم، هر زمان میانگین متحرک کوتاه مدت، میانگین متحرک بلند مدت رو به سمت بالا قطع کنه، تقاطع طلایی اتفاق می افته. این رویداد برای تریدرها دارای یه پیام هست که باید منتظر یه حرکت صعودی قوی برای دارایی های خود باشن.

دوره ارز دیجیتال


نظرات کاربران در مورد تقاطع طلایی(Golden Cross) در تحلیل تکنیکال چیست؟
سوال امنیتی :5+65 = ?