عضویت در اعلانات

می‌خواهید از آخرین اعلانات و تخفیف ها آگاه شوید؟

prompt icon

نسبت شارپ چیست و چگونه محاسبه می شود؟

1401/10/29
نسبت شارپ چیست و چگونه محاسبه می شود؟

نسبت شارپ(Sharp Ratio) چیست؟ می دونین که چجوری میشه نسبت شارپ رو محاسبه کرد؟ با انواع نسبت شارپ آشنایی دارین؟ مهم ترین عامل موفقیت در سرمایه گذاری، تشخیص قدرت و شناخت بازار و شناسایی ریسک سرمایه گذاری در بازار هست. در کشور ما تورم روز به روز از ارزش پول کم می کنه و در چنین شرایطی سرمایه گذاری به یه کار ضروری برای مردم تبدیل شده. متخصصان حوزه مالی از عوامل یا معیارهای مختلفی برای تصمیم گیری در حوزه سرمایه گذاری استفاده می کنند. اصطلاحات و مفاهیم زیادی در بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی وجود داره که باید با اون ها آشنا بشین. یکی از این اصطلاحات هم نسبت شارپ هست.

اولین و مهم ترین کار در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال، شناسایی فرصت های مناسب با در نظر گرفتن ریسک های احتمالی اون هست. معیارهایی ارزیابی عملکرد سبد دارایی ارزهای دیجیتال، عوامل مهمی در تصمیمات سرمایه گذاری هستن. این معیارها اطلاعات قابل توجه و مهمی رو به سرمایه گذاران و تریدرها ارائه میدن تا کارآمدی پول سرمایه گذار شده و پرتفوی انتخاب خود را ارزیابی کنند و راهنمایی برای تصمیمات آتی میشه. به همین منظور ما سعی می کنیم در مقاله نسبت شارپ چیست؟ اطلاعاتی در مورد نسبت شارپ یا Sharp Ratio به شما ارائه کنیم و بررسی نسبت شارپ مناسب در بازار بپردازیم و کاربردهای نسبت شارپ رو مورد بررسی قرار بدیم.

نسبت شارپ چیست؟

نسبت شارپ چیست؟

اگه در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشین، احتمالا اسم نسبت شارپ یا Sharp Ratio رو شنیدین و خواستین تا اطلاعاتی در مورد این مفهوم به دست بیارین و شاید این سوال واسه شما هم پیش اومده باشه که نسبت شارپ چیست؟ ما می تونیم در پاسخ به این سوال بگیم که نسبت شارپ یا Sharp Ratio عددی هست که نشون میده بازده یه سرمایه گذاری بدون ریسک، چقدر تضمین شده. در اصل نسبت ریسک هست که به سرمایه گذار و تریدر کمک می کنه تا میانگین بازده سرمایه گذاری رو در مقایسه با ریسک های احتمالی اون پیش بینی کنه. اگه قصد سرمایه گذاری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو دارین، باید نسبت شارپ رو محاسبه کنین.

مقاله پیشنهادی: چگونه از سرمایه گذاری احساسی دوری کنیم؟

جالب اینجاست که بدونین برای ارزیابی موفقیت سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی، باید موارد مختلفی رو در نظر بگیرین. یکی از معیارهای خیلی مهم در زمینه ارزیابی و بررسی پرتفوی، نسبت شارپ یا Sharp Ratio هست. نسبت شارپ شاخصی هست که به معامله گر کمک می کنه تا سود یه سرمایه گذاری نسبت به ریسک اون رو بسنجه و بهترین تصمیم رو برای سرمایه گذاری بگیره. در واقع نسبت شارپ میانگین بازده به دست اومده مازاد بر نرخ سود بدون ریسک به ازای هر واحد از نوسان پذیری یا ریسک کلی هست. با کم کردن نرخ بدون بدون ریسک از میانگین بازده، عملکرد فعالیت های مربوط به ریسک پذیری رو میشه جدا کرد.

میزان مناسب نسبت شارپ چقدر است؟

میزان مناسب نسبت شارپ چقدر است؟

همونطور که گفتیم، نسبت شارپ در بازار ارزهای دیجیتال عددی هست که نشون میده بازده یه سرمایه گذاری بدون ریسک چقدر تضمین شده. در اصل نسبت ریسک هست که به معامله گر کمک می کنه تا میانگین بازده سرمایه گذاری رو در مقایسه با ریسک های احتمالی اون تخمین بزنه. به عبارت دیگه، شارپ در ارز دیجیتال در واقع همون تمایل سرمایه گذاران برای کسب بازده بالاتر با ابزارهای بدون ریسک هست. نسبت شارپ بالاتر نشون دهنده ظرفیت بازدهی بهتر یه ارز دیجیتال برای هر واحد ریسک اضافی هست. این نسبت می تونه شاخصی برای نوسانات اساسی ارز دیجیتال باشه. به این ترتیب، می تونین از شاخص نسبت شارپ ارز دیجیتال برای مقایسه ارزهای دیجیتال استفاده کنین.

مقاله پیشنهادی: آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

این نکته رو در نظر داشته باشین که به صورت کلی نسبت شارپ بیشتر از 1 برای سرمایه گذاران و معامله گران بازار ارزهای دیجیتال و سایر بازارهای مالی قابل قبول هست. در واقع می تونیم بگیم:

• نسبت شارپ بالاتر از 2 خیلی خوب ارزیابی میشه.

• نسبت شارپ 3 یا بالاتر خیلی عالی در نظر گرفته میشه.

• نسبت شارپ کمتر از 1 هم ضعیف در نظر گرفته میشه.

کاربرد نسبت شارپ در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

کاربرد نسبت شارپ در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

نسبت شارپ یا Sharp Ratio در بازار ارزهای دیجیتال کاربرد زیادی دارن. با استفاده از نسبت شارپ می تونین تا منشا سوددهی کسب شده در هر سرمایه گذاری رو متوجه بشین و با استفاده از این داده ها تصمیمات هوشمندانه تری بگیرین. توجه داشته باشین که در سرمایه گذاری هرچه نسبت شارپ یه سبد ارز دیجیتال بالاتر باشه، به معنی عملکرد بهتر در تعدیل ریسک میشه.

از نسبت شارپ معمولا برای ارزیابی و نحوه عملکرد مدیران سرمایه گذاری در مقایسه با ریسک استفاده میشه. بهتره بدونین نسبت شارپ یا Sharp Ratio به صورت کلی به منظور مقایسه تغییرات ریسک و بازده کلی یه سبد ارز دیجیتال و زمانی که یه ارز دیجیتال جدید به اون اضافی میشه، به کار میره. یکی دیگه از کاربردهای نسبت شارپ دریافت اطلاعاتی در جهت به صرفه بودن سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مورد نظر در مقایسه با سرمایه گذاری بدون ریسک در دارایی های مثل اوراق بهادار و سایر دارایی های مالی هست.

جمع بندی و نتیجه:

ما سعی کردیم در مقاله نسبت شارپ چیست؟ اطلاعاتی در مورد نسبت شارپ یا Sharp Ratio به شما ارائه کنیم و بررسی انواع نسبت شارپ در بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم و کاربردهای نسبت شارپ رو مورد بررسی قرار بدیم. همونطور که گفتیم، نسبت شارپ ا عددی هست که نشون میده بازده یه سرمایه گذاری بدون ریسک، چقدر تضمین شده. در اصل نسبت ریسک هست که به سرمایه گذار و تریدر کمک می کنه تا میانگین بازده سرمایه گذاری رو در مقایسه با ریسک های احتمالی اون پیش بینی کنه.

دوره ارز دیجیتال


نظرات کاربران در مورد نسبت شارپ چیست و چگونه محاسبه می شود؟
سوال امنیتی :1+37 = ?