اقتصاد رمزنگاری چیست و چه تاثیری در رمزارزها دارد؟

1402/05/03

اقتصاد رمزنگاری(CryptoEconomics)؛ اصطلاح رایج در بازار ارزهای دیجیتال! آیا دوست دارین تا اطلاعاتی درباره این مفهوم به دست بیارین؟ منظور از اقتصاد رمزنگاری چیست؟ اقتصاد رمزنگاری چه مشکلاتی رو در بازار رمزارزها برطرف می کنه؟ اقتصاد رمزنگاری چه نقشی در استخراج بیت کوین داره؟ اقتصاد کریپتویی چجوری باعث میشه تا سطح امنیت بیت کوین افزایش پیدا کنه؟

بازار ارزهای دیجیتال در سال های اخیر تونسته مورد استقبال سرمایه گذاران و تریدرهای زیادی قرار بگیره. این بازار دارای اصطلاحات و مفاهیم زیادی هست که یکی از این اصطلاحات، اقتصاد رمزنگاری هست. در حال حاضر دنیای رمزنگاری، به قسمت جدا نشدنی اقتصاد دنیا تبدیل شده و روز به روز در حال توسعه و گسترش هست. به عنوان یه کاربر فعال در بازار ارزهای دیجیتال باید با این مفهوم آشنا بشین. به همین دلیل ما می خواهیم در این مطلب، توضیحاتی در مورد اقتصاد رمزنگاری یا CryptoEconomics بهتون ارائه کنیم، به بررسی نقش اقتصاد رمزنگاری در استخراج بیت کوین بپردازیم و اهمیت اقتصاد کریپتویی رو مورد بررسی قرار بدیم.

اقتصاد رمزنگاری چیست؟

اقتصاد رمزنگاری چیست؟

آیا می دونین اقتصاد رمزنگاری چیست؟ ما می تونیم در پاسخ به این سوال بگیم که اقتصاد رمزنگاری یا CryptoEconomics موضوعی هست که به وسیله دانش رمزنگاری و اقتصاد، راهکارها و روش هایی رو به منظور هماهنگی رفتار کاربران و مشارکت کننده های یه شبکه بلاک چینی فراهم می کنه. همچنین اقتصاد رمزنگاری یکی از حوزه های علوم کامپیوتر هست که سعی می کنه مشکلات هماهنگی شرکت کننده ها در اکوسیستم های دیجیتال رو توسط رمزنگاری و مشوق ای اقتصادی سر و سامان بده.

جالب اینجاست که بدونین اقتصاد رمزنگاری یا کریپتویی به جای اینکه از اقتصاد سنتی پیروی کنه، ترکیبی از نظریه بازی، طراحی مکانیسم، ریاضیات و سایر روش ها در زمینه اقتصاد هست. مهم ترین هدف اون درک و نحوه تعیین بودجه، طراحی، توسعه و آسون کردن عملیات های درون زنجیره ای هست. توجه کردن به اقتصاد رمزنگاری در زمان راه اندازی شبکه های غیرمتمرکز مهم هست، چون به کمک این مکانیسم میشه سازوکار تشویقی واسه شرکت کننده ها به وجود اورد که کل ساختار شبکه از نیاز به یه واسطه مورد اعتماد بی نیاز بشه.

مقاله پیشنهادی: آموزش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال

اقتصاد رمزنگاری چه مشکلاتی را در رمزارزها برطرف می کند؟

اقتصاد رمزنگاری چه مشکلاتی را در رمزارزها برطرف می کند؟

توجه داشته باشین که قبل از پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین، هیچ وقت تصور نمیشد که بشه در شبکه ای همتا به همتا به اجماع رسید و همزمان شبکه بلاک چینی رو از آسیب پذیری، حملات زیاد و مشکلات رایج حفظ کرد. بهتره بدونین، نیاز همزمان به اجماع و امنیت بیشتر به عنوان مشکل بیزانتین محسوب میشه. این مشکل نشون دهنده یه دو راهی تصمیم گیری ساده هست که در مکانیسم های توزیع شده رخ میده. در این سرویس ها خیلی مهمه که کاربران مختلف در سیستم با همدیگه به توافق برسن و اجماع رای اتفاق بیفته.

در اقتصاد رمزنگاری یه مشکل وجود داره که اون هم این هست که آیا کاربران و افراد غیرقابل اعتماد اجماع رو با مشکلاتی روبرو نمی کنند؟ اون ها غیرقابل اعتماد هستن و به این ترتیب به دست اوردن یه اتفاق نظر با این افراد سخت و پیچیده هست و این موضوع فعالیت شبکه بلاک چینی رو با مشکلات مختلفی روبرو می کنه. ساتوشی ناکاموتو با راه اندازی رمزارز بیت کوین(Bitcoin) مشوق های اقتصادی رو به یه شبکه همتا به همتا معرفی کرد و این موضوع در عمل مشکل بیزانتین رو برطرف می کنه. در واقع بعد از اون بود که شبکه های غیرمتمرکز به منظور دستیابی به توافق و اجماع درباره وضعیت شبکه و تاریخچه اون به استفاده از علوم رمزنگاری ادامه دادن.

مقاله پیشنهادی: اقتصاد دو توکنی Dual-Token Economy در ارز دیجیتال چیست؟

نقش اقتصاد رمزنگاری در استخراج بیت کوین

نقش اقتصاد رمزنگاری در استخراج بیت کوین

هدف ارز دیجیتال بیت کوین(Bitcoin) راه اندازی یه شبکه انتقال ارزش هست که انتقال رمزارز رو با توجه زیادی تایید می کنه و در برابر سانسور تغییرناپذیر و مقاوم هست. این مسئله توسط فرایند استخراج بیت کوین به دست میاد که در اون ماینرهایی که با موفقیت یه بلوک از تراکنش ها رو پردازش و تایید می کنند، در بیت کوین پاداش و جوایزی به دست میارن. اینجور انگیزه اقتصادی، استخراج کننده های بیت کوین رو تشویق می کنه تا منطقی کار کنند و شبکه بلاک چینی رو قابل اعتمادتر کرده و سطح امنیت اون رو بالا ببرن.

نکته قابل توجه این هست که فرایند ماینینگ بیت کوین دارای حل کردن یه مسئله پیچیده ریاضی توسط الگوریتم های هش رمزنگاری هست. در این زمینه، هش ها به منظور گره زدن هر بلوک به بلوک بعدی مورد استفاده قرار می گیرن و در واقع یه رکورد دارای مهر زمانی از تراکنش های پردازش شده به اسم زنجیره بلوک به وجود میارن. علاوه بر این، هش ها در پازل های محاسباتی که استخراج کننده ها واسه حل کردن اون ها با همدیگه رقابت تنگاتنگی دارن، به کار گرفته میشن. همچنین یکی از مقررات توافقی که تراکنش ها باید ازش پیروی کنند، این هست که بیت کوین فقط در صورتی می تونه خرج بشه که یه امضای دیجیتال معتبر از یه کلید خصوصی ساخته بشه.

جمع بندی و نتیجه:

ما خواستیم در این مطلب، توضیحاتی در مورد اقتصاد رمزنگاری یا CryptoEconomics بهتون ارائه کنیم، به بررسی نقش اقتصاد رمزنگاری در استخراج بیت کوین بپردازیم و اهمیت اقتصاد کریپتویی رو مورد بررسی قرار بدیم. همونطور که گفتیم، اقتصاد رمزنگاری یا CryptoEconomics موضوعی هست که به وسیله دانش رمزنگاری و اقتصاد، راهکارها و روش هایی رو به منظور هماهنگی رفتار کاربران و مشارکت کننده های یه شبکه بلاک چینی فراهم می کنه. اقتصاد رمزنگاری نقش مهمی در استخراج بیت کوین داره و باعث میشه تا سطح امنیت بلاک چین رمزارزها به ویژه بیت کوین افزایش پیدا کنه و قابل اعتمادتر بشن.


نظرات کاربران در مورد اقتصاد رمزنگاری چیست و چه تاثیری در رمزارزها دارد؟
سوال امنیتی :9+42 = ?